środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż kamienie ogrodzenie te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym ślepiem z trudem je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachetki te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, łatwej obróbce oraz względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo wstępnie obrabia, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenie plastikowe na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor kamieni na ogrodzenie z Winylu z Krasnystaw na ogrodzenie i furtę ze sztachetek, przybierają one wtenczas różne odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno również ciąć na sześciany o symetrycznych konturach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki PVC używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe z uzbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na ploty PCV na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz własnych zamiłowań forma kamiennych tafel może być różny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki i plotki z PCV na plot i furtę ogrodzeniowa tworzy się z kamieni różnorodnego układu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród fragmentów o nieproporcjonalnych zarysach, trzeba je właściwie dobierać tzn. tak, tak aby kształt każdego następnego łączył się z poprzedzającym. Aby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie plastykowe z Lubska z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają także mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Sprofilowane fabryki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz