wtorek, 24 maja 2016

Trwałe ogrodzenia z drewna

Długowieczne płoty z drewna

Nietrafnie zabezpieczone płoty drewniane w mgnieniu oka się niszczą i mogą nieodwracalnie zgubić swój dotychczasowy czar i cechy. Decydując się na zastosowanie drzewa na ogrodzenie wskazane jest poznać sposoby konserwacji oraz pielęgnacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez długie lata.

Wszystkie prace konserwujące ogrodzenie z drzewa powinno się rozpocząć od właściwego i sumiennego przygotowania materiału na ogrodzenie, dlatego że od tego uzależniony jest wynik końcowy własnych prac. Przed użyciem produktów do protekcji i ozdoby sztachet z drzewa kluczowe jest sprawdzenie, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie nosi objawów biokorozji. Nie prędzej niż po zwieńczeniu obróbki drzewa na płot możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Konserwację, przede wszystkim w przypadku ascetycznego drzewa ogrodzeniowego, winnyśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 powłok achromatycznego impregnatu technicznego, który chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz owadami. Gdy konserwujemy już nasze ogrodzenie przed progresem biokorozji, trzeba nanieść następne amalgamaty, które asekurują je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli reflektujemy utrzymać naturalny kolor drewna naszego płotu, winniśmy zastosować bezbarwny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu ustalonego atramentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący ewentualnie lakierobejcę.

W pierwszym przypadku środek konserwujący wsiąknie w drewno, ochroni płot od wewnątrz, jednakże nie wytworzy na jego powierzchni ochronnego filmu. Ochronione w ten sposób płot zostanie matowe i naturalne w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej i trwalszej protekcji ogrodzenia, powinniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, który skuteczniej niż w wypadku impregnatu maskuje płot przed ujemnym działaniem warunków atmosferycznych.

Jak widać aby ogrodzenia z drzewa były trwałe trzeba poświęcić im dużo uwagi i opieki.

Totalnie inaczej jest w wypadku płotów z plastiku. Ten rodzaj płotów jest w całości wytrzymała na czynniki atmosferyczne dzięki czemu nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie ulegają również biokorozji dlatego służą swoim posiadaczom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz